Wieś, dawniej miasto Tylicz położony jest w południowo - wschodniej części Polski, w rozległych górach Karpatach, na pograniczu dwóch pasm Beskidu Sądeckiego i Niskiego, województwie Małopolskim powiecie nowosądeckim na północny wschód od Nowego Sącza (37), w Gminie Uzdrowiskowej Krynica (6 km.), i siedem kilometrów od Przełęczy Tylickiej, (granicy ze Słowacją).
Miejscowość stanowi odrębny region geograficzny ziemi sądeckiej odmiennej w krajobrazach, klimacie od dolin Popradu i Dunajca. Tylicz przedstawia sobą kształt regularnego prostokąta w niewielkiej dolinie położonej na wysokości 574 -610 m.npm. z wszystkich stron otoczonej szczytami gór malowniczo układających się jakby w piękną królewską koronę, otwartą ku wschodowi. Przez Tylicz, aż po Przełęcz Tylicką, przebiega europejski dział wód, który oddziela zlewiska Bałtyku od morza czarnego.
Walorem krajoznawczym miejscowości są kompleksy leśne: Wysokiego Bereścia, Doliny Borsuczej, Zimnego, Pustej,
Szalonego, Bradowca, Szwarcowej i Dzielca.
Zabudowa Tylicza jest zwarta , centrum stanowi rynek, w swej wielkości i układzie przypominający dawne czasy świetności, z uliczkami wyjściowymi na zachód - Biskupa Tylickiego i Kopernika, oraz na południowy - zachód ; Kościuszki i Pułaskiego
i Wolności w stronę Powroźnika.
PIĘKNA JEST ZIEMIA TYLICKA , PEŁNA UROKLIWYCH MIEJSC , URZEKA MALOWNICZYMI KRAJOBRAZAMI , W SŁOŃCU I PADAJĄCYM ŚNIEGU
Tylicz jest położony na wysokości 574 - 610 m.npm. Sama miejscowość i okolica posiadają klimat ostry przechodzący do umiarkowanego ciepła. Średnia roczna temperatura nie przekracza +6 C. Najcieplejsze miesiące to : czerwiec, lipiec - do 15 sierpnia, a najzimniejsze - styczeń, luty, - do 15 marca. Średnia roczna opadów - (895 mm), największe opady deszczów przypadają w okresie letnim od połowy czerwca do połowy lipca (300 mm). Tylicz charakteryzuje się szczególnym mikroklimatem - długa, ostra zima, brak przedwiośnia, lato ciepłe i krótkie, piękna złota jesień, brak przedzimia.
Zima zaczyna się 1 listopada, trwa do 15 kwietnia. Pokrywa śnieżna osiąga od 1,5 m. do 2,00 m. Temperatura w miesiącach zimowych spada do -20oC do -35oC. Wiatry przeważnie północno - wschodnie, w marcu południowo - zachodnie.
Turystom i wczasowiczom polecamy Tylicz ze względu na specyficzny mikroklimat, czyste powietrze, zdrowe wody, w okresie zimy na pokrywę śnieżną zalegającą około (110 dni) do uprawiania sportów zimowych.
Tylicz - miejscowość w powiecie nowosądeckim (województwo małopolskie).
Duża miejscowość turystyczna ok. 2000 mieszkańców położona 6km. na południowy – wschód od centrum Krynicy Zdrój.
Istnieje bardzo prawdopodobna teza , iż osada miejska na obszarze Miastka rozwijała się od dawna i w pierwszej połowie XIII w. posiadała już prawa miejskie. Na ślad wcześniejszej lokacji miasta wskazuje wiadomość o Mikołaju z Mestczy, mieszczaninie miasteckim, występującym w 1359 r.w charakterze zasadźcy królewskiego wsi Ptaszkowej. Charakter miejski i duże znaczenie utrzymało Miastko tylko do rozwinięcia się osady miejskiej pod zamkiem muszyńskim, a więc najpóźniej do końca XIV stulecia. Pierwszy dokument lokacyjny Miastka był poruszony podczas kolejnej lokacji z 1612 r., wiadomo bowiem, iż Piotr Tylicki czytał ów dokument, lecz nie podał imienia wystawcy i odbiorcy ani też nie zanotował daty wystawienia tego ważnego dokumentu. Zwrócił jednak uwagę, że lokacja mała miejsce dawno, skoro dopiero z upływem wieków straciło ono charakter miejski.
Układ rynku świadczy o dawnej świetności i małomiasteczkowym charakterze .W rynku dawny ratusz – Dom Kultury z Muzeum Dziejów Tylicza , zabytkowy kościół z 1612 roku p.w. św. Piotra i Pawła .Tylicz przez wiele wieków posiadał prawa miejskie i stanowił ważny ośrodek handlu na szlaku handlowym wiodącym przez Przełęcz Tylicką. W roku 1363 Król Kazimierz Wielki nadaje legendarnej wsi Ornawa prawa miejskie i nazwę Miastko , oraz funduje kościół i szkołe oraz mury obronne. Po XVI wiecznych zawieruchach wojennych następuje upadek miasta. W roku 1612 biskup krakowski Piotr Tylicki (sekretarz króla Stefana Batorego) ponownie lokuje miasto nadając po raz drugi prawa miejskie. Z wdzięczności mieszkańcy zmieniają nazwę na Tylicz. Miejscowość wraz z Muszyną i 35 wsiami przez długi okres wchodziła w skład tzw. Państwa Muszyńskiego , którego właścicielami byli biskupi krakowscy. Ciekawostką Tylicza jest to , że czternaście rodów zamieszkujących Tylicz ma rodowody pochodzące od XV – XVII wieku.
W roku 1769, wraz z wybuchem powstania przeciw rządom rosyjskim w Polsce, przybyli w okolice Tylicza konfederaci barscy. Miasto odegrało znaczną rolę w wydarzeniach konfederacji barskiej. Ewaryst Kuropatnicki pisał o Tyliczu: Sławne siedlisko konfederatów.
Powstanie miało charakter wybitnie szlachecki i wyznaniowy. Zostało zawiązane w Barze na Podolu. Konfederaci, zwący się Rycerzami Maryi, innowierców nie uznawali za obywateli ojczyzny, w szeregach swych nie znosili plebejuszy, zaś chłopów uważali za niegodnych uczestnictwa w wojnie o wolność narodu.
Tylicz w swych dziejach przechodził kilkakrotnie wzloty i upadki. Przechodziły przez miejscowość zawieruchy wojenne i najazdy, został trzykrotnie spalony. Ciekawostką jest zapis Jana Będynka autora monografii Muszyny, który podaje, że pozostałością z czasów Kazimierza Wielkiego są gruzy zamku, dziś już mało widoczne. Było więc i tu castrum, podobnie jak w Muszynie, choć o mniejszych rozmiarach. O bardzo bogatej historii możemy się przekonać ,odwiedzając Muzeum Dziejów Tylicza w Ratuszu w rynku.